آهنربای جذب مشتری

نگاهی به برنامه های وفاداری فروشگاه های زنجیرهای بزرگ دنیا 

در میان مجموعه ابزارهای بازاریابی که فروشگاه های زنجیرهای استفاده میکنند، برنامه های وفاداری خود را به عنوان یکی از موثرترین تاکتیک های افزایش درآمد و الهام بخشی برای جذب مشتریان وفادار ثابت کرده اند. حتی 84 درصد از مصرف کنندگان می گویند که دوست دارند از برندی خرید کنند که به آنها برنامه های وفاداری ارائه می دهد و 66 درصد مشتریان نیز بیان کردند که وجود پاداش در چنین برنامه هایی، رفتار آنها را تغییر خواهد داد.

میدانیم که حفظ مشتریان فعلی، نسبت به پیدا کردن مشتریان جدید هزینه کمتری برای برندها دارد و این همان دلیلی است که آنها در تالش برای حفظ مشتریان فعلی با کمک برنامه های وفاداری هستند. برنامه های وفاداری در عین موثر بودن چیز جدیدی نیستند و از سالها قبل مورد استفاده قرار می گرفتند. به همین دلیل خرده فروشان بزرگ دنیا به دنبال هر چه نوآورتر کردن این برنامه ها و جذب مشتریان وفادار بیشتر هستند.

 

پاداش حرف اول را میزند!


خرید آن لاین یا درون فروشگاهی از فروشگاه های بزرگ دنیا تجربه خوبی است، اما آنچه باعث بهتر شدن این تجربه می شود، پاداش هایی است که ضمن خرید از این فروشگاه ها نصیب مشتریان می شود. خرده فروشان به امید اینکه مشتریان را مجذوب خود کنند تا به این فروشگاه ها برگردند، به آنها انواع پاداش را می دهند. این یکی از اصلی ترین روشهایی است که خرده فروشان برای تبدیل خریداران یکباره خود به مشتری های تکراری استفاده می کنند. با این حال، همه برنامه های وفاداری مشتری یکسان و مشابه نیستند. در باشگاه مشتریان می توان امتیازات خاصی را برای حضور مشتریان در وسط هفته در مرکز خرید در نظر گرفت و از این طریق مشتریان را ترغیب به حضور در روزهای خلوت در مرکز خرید کرد،یا به عنوان نمونه ای دیگر از طریق باشگاه مشتریان می توان ترافیک کاذب مراکز خرید را به روزهای خلوت هفته انتقال داد. مراکز خریدی که سینما دارند، می توانند برای مشتریان ویژه خود پیشنهادهای مناسبی داشته باشند؛ به عنوان نمونه، یک سانس سینما را در وسط هفته برای آنها رزرو کنند، یا برای خود مشتریان سانس رایگانی را در نظر بگیرند. در این مقاله، در مورد برنامه های وفاداری و پاداش فروشگاه های زنجیرهای بزرگ دنیا صحبت خواهیم کرد، اما پیش از آن بهتر است انواع برنامه های وفاداری را که در این فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد، نام ببریم.

 

انواع برنامه های وفاداری در فروشگاه های زنجیره ای


• برنامه های امتیازی:

این یکی از ساده ترین و رایج ترین برنامه های وفادارسازی مشتری در خارج از کشور است. هر چه مشتری پول بیشتری خرج کند، امتیاز بیشتری کسب می کند. این امتیازها بعدا به تخفیف، کارت اعتباری، بازگرداندن درصدی از پول به صورت نقد به مشتری یا هر چیز دیگر تبدیل می شود. مثال خوب در این زمینه برنامه ای است که برند Sephora در فروشگاه های زنجیرهای خود پیاده کرده است و به ازای هر دلاری که مشتری خرج می کند، امتیاز کسب کرده و بعدا می تواند از مزایا و هدیه و تخفیف در خریدهای آتی برخوردار باشد.

• برنامه های گیمیفیکیشن:

تبدیل برنامه های وفاداری به گیمیفیکیشن می تواند در جذب افراد به خرید بسیار موثر باشد. در این حالت مشتریان می توانند با دوستان خود به رقابت بپردازند و همین موضوع موجب می شود افراد بیشتری به شرکت در این برنامه ها روی آورند. می-توان طرحی را برنامه ریزی کرد که اگر مشتریان QR خاصی را در گوشیهای هوشمند خود اسکن کنند، امتیاز رندومی را دریافت کنند. این کدها میتوانند هر روز یا هر هفته بهروزرسانی شوند و به این ترتیب، حضور بالقوه مشتریان را هم میتوان در مراکز خرید اندازهگیری کرد. حتی بعضی برندها از بازیهای فناورانه در دنیای واقعیت افزوده برای این کار استفاده میکنند. در صورت برد در این مسابقات مشتری کارتهای تعاملی برای خرید دریافت میکند و این کارت را میتواند برای خریدهای آتی خود مورد استفاده قرار دهد.

• برنامه های تخفیف درصدی:

در این برنامه ها، فروشگاه های خرده فروشی از مزایای بازپرداخت به مشتری استفاده می کنند. این مفهوم ساده است، هر چه بیشتر هزینه کنید، بیشتر به دست می آورید. معمولا این موضوع به صورت بازپرداخت درصدی از مبلغ کل به مشتری نمود پیدا خواهد کرد. این همان چیزی است که Auchan ،یکی از بزرگترین خرده فروشان جهان، آن را در فروشگاه های خود پیاده کرده است. Auchan همچنین یک برنامه موبایلی دارد که با استفاده از آن می توانید کالاهایی را با قیمت ویژه خریداری کنید. این همان کاری است که فروشگاه های زنجیرهای افق کوروش نیز با اپلیکیشن موبایلی خود در کشور ما انجام داده است.


• برنامه های مشارکتی:

این زمانی اتفاق می افتد که یک فروشگاه با سایر فروشگاه ها شریک می شود تا جوایز یکسانی را به مشتریان خود دهند. بزرگترین نفعی که این روش، خصوصا برای خرده فروشیهای کوچک دارد، این است که می توانند از نام و موفقیت و شهرت سایر شرکت ها استفاده کنند و برخی از مشتریان آنها را برای خرید در فروشگاه یا از طریق وبسایت به خود جذب کنند. نمونه های بسیار خوبی از این مورد را میتوان در مشارکت فروشگاه هایی چون علی بابا و والنتینو، تارگت و مایکل گریوز و… مشاهده کرد. همچنین والمارت نیز یک برنامه وفاداری چندگانه راه اندازی کرده بود که ترکیبی از برنامه های مشارکتی بین والمارت، ایستگاههای گاز Murphy ایاالت متحده آمریکا، بازارهای همسایه، باشگاههای Sam و MasterCard بود. اعضای این برنامه وفاداری، تخفیف در محصولات دریافت می کنند و ماهانه بر اساس میزان هزینه ای که می کنند و همچنین محصولاتی که خریداری کرده اند، جوایزی دریافت می کنند. در ادامه برنامه های وفاداری تعدادی دیگر از برندهای فروشگاه های زنجیرهای را ذکر خواهیم کرد.

 

برنامه های وفاداری کروگر


کروگر در برنامه ای تحت عنوان points Fuel به مشتریان به ازای هر یک دلار خرید، یک امتیاز می دهد و با جمع امتیازات می توانند از فروشگاه های مختلف کروگر خرید کنند. برنامه پاداش minutes Free نیز این امکان را به مشتریان می دهد تا هنگام خرید از خانواده فروشگاه های کروگر، از وایرلس رایگانی که در تمام 2200 شعبه فروشگاه های کروگر وجود دارد، استفاده کنند. البته مشتریان برای دسترسی به سرویس wireless-i میبایست حداقل 100 دالر خرید کرده باشند تا به عضویت این سرویس درآیند. جوایزی که آنها از مشارکت در این طرح به دست می آورند، قابل باز خرید است و ممکن است قوانین آن هر ماه مطابق با قوانین برنامه پرداخت مشتریان تغییر کند.

 

برنامه های وفاداری کاستکو


کاستکو بیشتر برنامه های وفاداری خود را حول برنامه های عضویتی ارائه کرده است. هزینه عضویت 60  دلار است و به اعضا امکان دستیابی به اقلام ویژه ای را می دهد. در حقیقت کاستکو ادعا می کند که آنها از فروش
محصول سودی نمی برند، بلکه سودی که می گیرند، از عضویت مشتریان حاصل می شود. مشتریان با خرید حق عضویت به طیف وسیعی از خدمات از مکانیکی، پمپ بنزین، معاینه چشم، داروخانه و رستوران دسترسی پیدا می کنند.

 

در والمارت دارندگان کارت های اعتباری credit Walmart و Walmart MoneyCard بسته به اینکه خرید خود را از فروشگاه یا به صورت آنالین انجام داده اند، میتوانند از یک تا سه درصد باز پرداخت هزینه استفاده کنند. والمارت  ا برنامه ای به نام 3-2-1 نیز برنامه ای را به مشتریان خود ارائه داد که از پاداشهای ساده بهره مند شوند و حتی برای خریدهای روزانه کم نیز با استفاده از کارت های خانواده والمارت، ارزش به دست آورند. والمارت در برنامه های وفاداری خود تنوع زیادی می دهد، برای مثال، آنها علاوه بر پاداش دادن به دارندگان کارت های باشگاه مشتریان خود، می توانند سایر خریداران را به ثبت نام در محصولات والمارت و خریدهای آنلاین بیشتر ترغیب کنند.

 

برنامه های وفاداری آمازون


فروشگاه آمازون به برنامه های عضویت پرایم خود معروف است. مشتریان عضو پرایم با پرداخت هزینه ساالنه، میتوانند از حملونقل رایگان نامحدود دوطرفه برای میلیونها جنس مختلف برخوردار شوند و همچنین از سایر سرویس های آمازون مانند فروش Day prime استفاده کنند. آمازون در ارائه برنامه های وفاداری رقابت سنگینی با خرده فروشانی چون والمارت دارد. شما می توانید اکثر محصولات مورد نیاز خود را در فروشگاه های زنجیره ای دیگری چون والمارت نیز پیدا کنید و همین دلیلی است که آمازون تلاش کند خود را متمایز کرده و مشتریان را ترغیب کند که فقط محصولات خود را از طریق آمازون بخرند. این کار با کمک برنامه های عضویت پرایم تا حدودی ممکن شده است، چرا که اعضای پرایم به طور متوسط چهار برابر بیشتر از سایر مشتریان آمازون از این فروشگاه خرید می کنند و بازگشت خرید دارند.

 

برنامه های وفاداری تارگت


فروشگاه های زنجیرهای تارگت سال گذشته برنامه وفاداری circle Target را به مورد اجرا گذاشتند. این برنامه وفاداری در تاریخ ششم اکتبر و پیش از فصل خرید برای سال نو در اختیار مشتریان گذاشته شد تا آنها تجربه خرید راحت و شخصی تر بدون هزینه عضویت را داشته باشند. مشتریان با این برنامه از مزایایی چون تخفیف در خریدهای بعدی به همراه بازپرداخت، دریافت جوایز و سورپرایزهای روز تولد و دسترسی اولیه به فروشهای ویژه در تمام طول سال دست می یابند. circle Target در تکمیل برنامه وفاداری قبلی این برند یعنی Redcard target آمده است که در آن مشتریان از پنج درصد تخفیف خرید، حمل ونقل رایگان تا در منزل، استفاده از آفرها و هدیه های ویژه و 30 روز اضافی برای بازگشت اقلام و مرجوع کردن آنها بهره مند می شدند.

 

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *