بایدها و نبایدهای برنامه‌های وفاداری در جواهرفروشی و نگهداشت مشتری

بایدها و نبایدهای برنامه‌های وفاداری در جواهرفروشی و نگهداشت مشتری

فراتر از این ذهنیت ساده ­نگر

 

مصطفی اروجی

سال 2020 مهم­ترین سال از نظر جهش درآمد کسب­وکارهای آنلاین لقب گرفته است. تغییرات به‌وجودآمده به سبب همه ­گیری کرونا سبب شد که بسیاری از افراد خرید راحت از خانه را به خرید حضوری ترجیح دهند. این تغییر، یک فرصت برای کسب­وکارهای آنلاین و شاید یک نفرین برای برخی از تجارت­های سنتی بوده است. ساخت یک سیستم با فروشگاه ­های فیزیکی و آنلاین و پیاده­سازی یک برنامه وفاداری مدرن، تنها راه استفاده بهینه از شرایط جدید است. برنامه­ های جدید باید بتوانند نظر تازه­ واردها را به خود جلب کنند و مشتری­ های قدیمی را وفادار نگه دارند. در ادامه مهم­ترین چالش­های پیش­ِ روی این صنعت در زمینه حفظ مشتری و راه‌کارهای مناسب ارائه خواهد شد.

 

ویژگی­های منحصربه‌فرد

عنصر مشترک تمامی برنامه­های طراحی‌شده به منظور حفظ مشتری در این صنعت، تمرکز دو چندان بر هدایای ویژه و وی.آی.پی است؛ حس خاص بودن یا به زبان امروزی لاکچری بودن. هدایای گران­قیمت و لاکچری به صورت طبیعی جزئی از برنامه­های وفاداری این صنعت هستند که معمولاً با تلاش بسیار و طی سالیان به دست می­آیند. از مهم­ترین ویژگی­های این برنامه می­توان از سیستم پلکانی و دسترسی به خدمات ویژه برای اعضای وی.آی.پی نام برد. دیگر ویژگی مشترک در این برنامه­ها حرکت به سوی فروش آنلاین است. هر چند جواهرفروشی­ها به فروشگاه­های فیزیکی پرزرق‌وبرق شناخته می­شوند، اما همه­گیری کرونا فروش آنلاین را هم وارد این کسب­وکار کرده است. از همین رو حالا بسیاری از فروشگاه­های جواهر در حال توسعه پلتفرم­های دیجیتال هستند و خدمات آنلاین و آفلاین را به صورت هم‌زمان عرضه می­کنند. از این‌رو ضروری است که برنامه­های وفاداری به گونه­ای تعریف شوند که خریدهای حضوری و آنلاین را در بر بگیرند.

چالش­ حفظ مشتری

تکرار خرید چالشی­ بزرگ برای تمام جواهرفروشی­هاست. معمولاً افراد پیش از مناسبت­های خاص مانند عروسی، تولد، یا ساگرد ازدواج برای خرید زیورآلات اقدام می­کنند. از همین رو ارتباط مداوم با مشتری و افزایش اتصال عاطفی، امری حیاتی است. امروزه صاحبان جواهرفروشی­ها بیش از هر زمانی به دنبال آموزش و آگاه­سازی مشتری­ها هستند و در عین حال اطلاعات ذی­قیمتی همچون تاریخ تولد، سایز حلقه و برندهای مورد علاقه را با ترفندهای متفاوت به دست می­آورند. یکی دیگر از چالش­های موجود، برانگیختن افراد در هنگام خرید آنلاین است. آشکارا می­توان گفت که خرید در یک فروشگاه مجلل و دریافت اطلاعات از فروشنده­های باتجربه و خوش‌چهره، تجربه منحصربه‌فردی را برای هر مشتری می­سازد. از همین رو در خرید آنلاین، فروشگاه­ها بیشتر به فکر درگیر کردن افراد در نقاطی خارج از چرخه خرید هستند تا به این طریق بتوانند خاطره شیرینی را در ذهن آن­ها ثبت کنند. ایجاد انگیزه در خریدهای آنلاین و دسترسی افراد به فروشگاه­های مختلف در کسری از ثانیه، ضرورت برنامه­های وفاداری را بیش از هر زمانی تثبیت کرده است.

در جست‌وجوی ساختار

برای پیاده­سازی یک برنامه وفاداری برای جواهرفروشی­ها، اولین قدم یافتن ساختار متناسب است. یک برنامه امتیازی ساده، با ارائه هدایای مشابه و یکسان شاید چندان دل‌خواه جواهرفروش­هایی نباشد که معمولاً با مشتری­های خاص روبه‌رو هستند. از سوی دیگر، یک برنامه پلکانی احتمال حفظ مشتری را افزایش می‌دهد و ارتباط طولانی­مدتی را تضمین خواهد داد. در صنعت جواهر مهم­ترین تصمیم، انتخاب بین یک برنامه رایگان یا یک باشگاه وفاداری با حق عضویت سالانه است. برنامه­های رایگان، طیف گسترده­ای از افراد را پوشش می­دهند و با وجود ارائه هدایای نه‌چندان گران‌قیمت، حس صمیمیت قابل قبولی را برای همه ایجاد می­کنند؛ اما عضویت در باشگاه با پرداخت مبلغ مشخص، با ارائه خدمات بسیار ویژه و انتقال حس خاص­ بودن به مشتری همراه است. باید به خاطر داشت که هر یک از این راهبردها، برای یک هدف متفاوت طراحی شده­اند. باشگاه با حق عضویت، یک سیستم دفاعی برای حفظ مهم­ترین مشتری­های یک فروشگاه است؛ آن­هایی که بیش از دیگران هزینه می‌کنند و ارزش بالایی دارند. در سوی دیگر، برنامه­های رایگان یک راهبرد تهاجمی هستند برای یافتن مشتری‌های جدید و حفظ کوتاه‌مدت آن­ها.

هدیه برای کنش ­های غیرمالی

مهم­ترین راز برنامه­های مدرن، ارتباط با مشتری خارج از چرخه خرید است؛ حتی اگر آن­ها به فکر خرید نیستند، باید دلیلی برای ارتباط با برند داشته باشند. اعضایی که خبرنامه را می­خوانند، یا محصولات را به دوستان خود معرفی می­کنند، باید از این طریق امتیاز دریافت کنند. بسیاری از صاحبان فروشگاه­ها تصور می‌کنند که هدیه برای حفظ مشتری کافی است، اما برندها نیاز دارند تا فراتر از این ذهنیت ساده­نگر، به فکر برقراری ارتباط عمیق با مشتری­های خود در نقطه­ای خارج از چرخه خرید باشند. این حقیقت در کسب­وکار جواهرفروشی که فاصله زمانی خریدها بیشتر است، بیش­ از هر تجارتی صادق است.

ترکیب برنامه وفاداری و اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسرها می­توانند نظر تعداد زیادی از دنبال‌کنندگان خود را به سوی یک برند جلب کنند و فروش را افزایش دهند. از همین رو استفاده از این فرصت و ترکیب آن با برنامه­های وفاداری، می­تواند جهشی چشم­گیر را در حفظ مشتری برای فروشگاه­ها به ارمغان بیاورد. برای مثال، می­توان در سیستم پلکانی، سطوحی را در نظر گرفت که تنها از طریق دعوت اینفلوئنسرها می­توان به آن­ها دست یافت؛ اما فراموش نکنید که انتخاب اینفلوئنسرهای مناسب در این برنامه ترکیبی، مهم­تر از یک برنامه اینفلوئنسرهای مارکتینگ ساده است. در این دست از فرایندها، اعتبار شما و ارتباطتان با مشتری به رفتار اینفلوئنسرها گره خورده است.

علاوه بر حضور اینفلوئنسرها، می­توان از ظرفیت­های شبکه­های اجتماعی نهایت بهره را برای تبلیغات و حفظ مشتری برد. بدین منظور کافی است تا امتیازهایی را برای اشتراک محصولات در توییتر یا فیس‌بوک در نظر بگیرید. از سوی دیگر، می­توان مسابقه­هایی را در اینستاگرام طراحی کرد. از افراد خواسته می­شود تا یک عکس یا دل­نوشته از آخرین خرید خود به همراه یک تگ از برند ارائه دهند و بهترین عکس یا نوشته از سوی برند انتخاب و معرفی می­شود. این برنامه­ها، آگاهی از برند را افزایش خواهد داد.

شرکت در یک آزمون درباره ویژگی­های انواع جواهرات، به افزایش آگاهی مشتری و کسب اطلاعات از علایق آن‌ها کمک شایانی خواهد کرد. این امر درنهایت به برندها کمک می­کند تا میزان مرجوعی خود را کاهش داده و رضایت آن­ها را از جواهرات پیشنهادی افزایش دهند. پرواضح است که برای شرکت در این آزمون­ها و ارائه اطلاعات شخصی باید مشوق­هایی ارائه شود.

به مشتریان خود برای وفاداری انگیزه دهید

سالگرد ازدواج یا روز تولد از مهم­ترین روزهای زندگی هر فردی به شمار می­روند؛ بنابراین ارسال هدایای کوچک یا کارت­های تخفیف در این مناسبت­ها می­تواند افراد را به وفاداری به برند ترغیب کند. هم‌چنین طراحی جواهرات شخصی برای هر فرد، مانند گردن­بند یا دست­بندی که بر اساس داستان آن­ها طراحی شده است، ارتباط برند و مشتری را بسیار عمیق ­تر خواهد کرد.

باید به خاطر داشت که خرید تنها به محصول نهایی خلاصه نمی­شود. تجربه خرید، هر روز از اهمیت بیشتری برخوردار می­شود و برندها برای حفظ مشتری­های خود باید سیاست­های مشخصی را در این زمینه به کار بگیرند. ارائه تورهای وی.آی.پی برای مشتریان خاص و معرفی انواع جواهرات یا سنگ­های قیمتی می­تواند تجربه خرید را به یک خاطره شیرین بدل کند. علاوه بر این، دعوت به مهمانی­های خاص برای افراد حاضر در سطوح بالای پلکان باشگاه مشتری­ها، حس خاص بودن را در آن­ها القا خواهد کرد. در ادامه داستان وفاداری دو برند موفق در این زمینه، بررسی می‌شود و برنامه­ های آن­ها ارائه خواهد شد.

پاندورا و باشگاه مشتری ­ها

این برند دانمارکی که سازنده و فروشنده جواهرات پاندورا است، در بیش از 100 کشور فعال است و به سبب احترام ویژه به مشتری­هایش شناخته می­شود.

  • در سیستم وفاداری پاندورا، امتیاز یا سیستم پلکانی تعبیه نشده است. برای به دست آوردن هدایا و مزایای خرید، افراد اطلاعات شخصی خود را به اشتراک می‌گذارند و با پرداخت مبلغی مشخص عضو باشگاه می­شوند.
  • محصولات خاص سالانه پاندورا تنها برای اعضای باشگاه در دسترس است.
  • در ماه تولد، اعضا تخفیف 15 درصدی برای خرید خود دریافت می­کنند.
  • حضور در مهمانی­های پاندورا و تورهای وی.آی.پی تنها برای اعضای باشگاه مشتری­ها ممکن است.

برند Diamenti Per Tutti

در سال 2012 در آنتورپ بلژیک که مرکز تجارت الماس در دنیاست، دیاموند پرتتی به فروش الماس­های طبیعی با قیمت مناسب پرداخت و از این راه نام خود را بر سر زبان­ها انداخت. برنامه وفاداری این برند یک برنامه پلکانی است.

  • به ازای هر یک یورو خرید از مجموعه، اعضا یک امتیاز دریافت می­کنند. نکته جالب توجه انتخاب قیراط به عنوان واحد این امتیازهاست.
  • هدایای ویژه، رخدادهای وی.آی.پی و دسترسی اولیه به محصولات جدید، از مهم­ترین ویژگی­های این برنامه است.
  • در صورت فعالیت در شبکه­های اجتماعی و تکمیل فرم اطلاعاتی، افراد به تناسب قیراط دریافت خواهند کرد.
  • اینفلوئنسرها و حامیان این برند از هدایای ویژه­ای همچون لقب سفیر برند، یا قابلیت استفاده از جواهرات به صورت اجاره­ای برخوردار می­شوند.

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *