هشت راه برای خشنود کردن بیماران دندان­پزشکی و افزایش وفاداری

هشت راه برای خشنود کردن بیماران دندان­پزشکی و افزایش وفاداری

کارهای کوچک و اثرات بزرگ

مصطفی اروجی

 

راه­ های متفاوتی برای ایجاد احساس خوب در مراجعان و ترغیب آن­ها به بازگشت به مراکز دندان­پزشکی وجود دارد. گاهی کارهای کوچک اثرات بزرگی ایجاد می­ کنند و البته این کارها هزینه زیادی هم روی دست مراکز نخواهند گذاشت. امروزه رقابت بین مراکز دندان­پزشکی از هر زمانی سخت­تر شده و با این شرایط، نیاز به حفظ مشتری­ها، یکی از مهم­ترین ضرورت­های این کسب‌وکارهاست. در این فرصت راه‌کارهایی ساده و کم ­هزینه در جهت حفظ مشتری­ و ایجاد وفاداری در آن­ها ارائه شده است، که می­توان به‌سادگی از آن­ها بهره گرفت.

  1. رزرو آن‌لاین

اگر مراجعان برای تعیین وقت قبلی با مشکلاتی روبه‌رو شوند که همه ما در کلینیک­ها تجربه می­کنیم، می­توانید با احتمال بالا بگویید که بازگشتی در کار نیست، مگر آن­که مرکز دندان­پزشکی شما تنها مرکز موجود در شهر باشد. رزرو آن‌لاین این فرصت را به بیماران می­دهد که در کمترین زمان و آسودگی کامل وقت مورد نظر خود را رزرو کنند. از سوی دیگر، آن­ها می­توانند ساعات رزروشده را خودشان مشاهده کنند و دیگر جایی برای چانه زدن با منشی­ها و ناراحتی وجود ندارد. هم‌چنین رزرو آن‌لاین این امکان را به مراجعان می­دهد که در هر ساعتی از شبانه‌روز، وقت مناسب خود را رزرو کنند و دیگر مجبور نخواهند بود در ساعات کاری و با وجود مشغله­های فراوان با کلینیک تماس بگیرند.

معمولا وقتی وارد کلینیک­های دندان­پزشکی می­شویم، با منشی­هایی روبه‌رو هستیم که در حال پیدا کردن وقت خالی برای بیماران هستند و گاهی این موارد به جر و بحث و درنهایت ناراحتی مشتری­ها منجر می­شود. با ایجاد سامانه رزرواسیون آن‌لاین که حالا در تمام دنیا مرسوم است، می­توان به‌سادگی این چالش­ها را پشت سر گذاشت.

  1. ارسال تایید رزرو وقت و یادآوری

مراجعان کلینیک­های دندان­پزشکی بیشتر اوقات افرادی هستند که برنامه کاری بسیار سنگینی دارند و از همین‌رو امکان فراموشی وقت رزرو­شده وجود دارد. با ارسال تایید رزرو و یادآوری یک روز قبل از وقت رزرو­شده، می­توان به آن­ها کمک کرد سر موقع در کلینیک حاضر شوند. تاییدیه­ها را می­توان به کمک پیامک، ای‌میل و حتی تماس به اطلاع افراد رساند و از کنسلی­ یا تاخیر جلوگیری کرد. از سوی دیگر، می­توان با دریافت مقدار مشخصی از وجه در هنگام رزرو آن‌لاین، شانس حضور افراد را تا حد خوبی افزایش داد.

با وجود رزرو و یادآوری آن‌لاین، افراد بخش اداری وقت بیشتری را می­توانند صرف افرادی کنند که در کلینیک حضور دارند. زمان بیشتر برای این افراد، برابر است با تجربه بهتر برای مراجعان.

  1. تعریف فرم­های شخصی در وب‌سایت

تمام مراجعان در یک کلینیک دندان­پزشکی مجبورند فرم­های بلندبالایی را با اطلاعات شخصی پر کنند. اما پر کردن این فرم­ها در خانه و وقتی روی کاناپه لم داده­اند، آن­قدرها هم دشوار نیست. آماده کردن این فرم­ها روی وب‌سایت و پر کردن آن­ها از سوی مراجعان، سبب می­شود اطلاعات به صورت آن‌لاین در اختیار کلینیک قرار گیرد. از این اطلاعات می­توان در جهت افزایش سطح وفاداری به کمک مشوق­های کاملا شخصی­سازی­شده هم استفاده کرد. هم‌چنین مانند رزرو آن‌لاین، پر کردن فرم­ها در وب‌سایت وقت آزاد زیادی را در اختیار منشی­ها قرار می­دهد.

در سوی دیگر، رزرو آن‌لاین و پر کردن فرم­ها، شلوغی موجود در کلینیک را کاهش می­دهد. ناگفته پیداست که حضور بیماران زیاد در کلینیک و انتظارهای طولانی، احساس ناخوشایندی را به مراجعان منتقل می­کند. نباید فراموش کرد که لازمه هر سه مورد اول، ایجاد وب‌سایت برای کلینیک است. اگر تا حالا اقدام نکرده­اید، باید بگوییم همین امروز شروع کنید، فردا دیر است!

  1. سالن انتظار

سالن­های انتظار کلینیک­ها، معمولا جاهای شلوغ و پررفت‌وآمدی هستند و انرژی مثبتی را به افراد در انتظار انتقال نمی­دهند. برای ایجاد حس خوب در مشتری نیاز است مبل و دکوراسیون این سالن­ها به گونه­ای تغییر پیدا کند که احساس راحتی به بیماران القا شود. تعبیه وسایل پذیرایی ساده مثل چای و قهوه، هزینه زیادی را به کلینیک­ها تحمیل نخواهد کرد، اما خاطره تجربه خوبی را در ذهن مراجعان تثبیت می­کند. با این کار، این ذهنیت در مراجعان ایجاد می­شود که برای شما ارزشمند هستند و رابطه متقابل بر اساس خدمات دندان­پزشکی و پرداخت هزینه خدمات تعریف نمی­شود.

علاوه بر تجهیزات پذیرایی می­توان کتاب یا مجلات مرتبط را هم برای پر کردن وقت انتظار در دسترس مراجعان قرار داد. در این مورد انتخاب نوع کتاب­ها یا مجلات اهمیت فراوانی دارد. وجود کتاب برای کودکان، مجلات سیاسی برای آقایان و مقالات ساده و مرتبط با دندان­پزشکی می­تواند بسیار کمک‌کننده باشند. اما برای کسانی که علاقه­ای به خواندن ندارند، تعبیه تلویزیون شاید گزینه بهتری باشد.

  1. بازخورد

تمام افراد انتظار دارند در برابر پولی که هزینه می­کنند، نظراتشان شنیده شده و برایشان ارزش قائل شوند. برای ارضای این نیاز در تمامی بیماران باید به صورت حضوری یا از طریق ای‌میل و پیامک، نظرات مراجعان در رابطه با خدمات دریافت‌شده شنیده شود. بسیار مهم است که این نظرات در مراجعه­های بعدی پاسخ داده شوند. درخواست بازخورد از بیماران بدون تغییرات، اثری به‌مراتب مخرب­تر از نبود این سیستم در پی خواهد داشت. مشاهده تغییرات پس از بازخورد، این باور را در مشتریان ایجاد خواهد کرد که نظراتشان برای کلینیک مهم است. این ذهنیت به بازگشت­های بعدی منجر خواهد شد.

نباید فراموش کرد که نظرات در دو بخش ارائه خواهند شد؛ کیفیت خدمات تخصصی و عمومی. در زمینه خدمات تخصصی دندان­پزشکی ، هرگونه بازخورد منفی باید به‌سرعت پاسخ داده شده و رضایت مشتری جلب شود. هر گونه اهمال در این مورد، سبب خواهد شد افراد به دنبال گزینه­های جایگزین بروند.

  1. فضای مجازی

این روزها همه در فضای مجازی فعال‌اند؛ اینستاگرام، فیس‌بوک یا تیک­تاک. از همین‌رو نمی­توان به‌سادگی از این فرصت پیش­آمده عبور کرد. بنابراین کلینیک­های دندان­پزشکی باید یک صفحه فعال در پلتفرم­های محبوب ایجاد کرده و از این طریق برای جذب مراجعان جدید و حفظ مشتری­های ثابت فعالیت کنند. درخواست از مشتری­ها برای دنبال کردن صفحه و قرار دادن پست­های مربوط در صفحه کلینیک، کمک زیادی به حفظ رابطه خوب با مشتریان خواهد کرد. وقتی هر روز یا هر هفته با آپدیت­هایی از کلینیک روبه‌رو باشید، احتمال بازگشت به همان کلینیک برای دریافت خدمات تخصصی بسیار بیشتر خواهد بود.

از سوی دیگر، ارائه مشوق­هایی برای گذاشتن پست یا استوری از کلینیک و خدمات دریافت­شده، می­تواند سبب جذب مراجعان جدید شود. در این زمینه استفاده از اینفلوئنسرها می­تواند فرصت­های بسیار مناسبی را در اختیار کلینیک قرار دهد. فراموش نکنید که حتی در صورت عدم استفاده از اینفلوئنسرها و بدون هیچ هزینه اضافی، می­توان در پلتفرم­های مجازی تبلیغ کرد.

  1. ساعات کار

یکی از مشکلات عمده مراجعان کلینیک­های دندان­پزشکی ، ساعات اداری است. بسیاری از افراد در زمان ساعات کاری کلینیک، هشت صبح تا پنج عصر، سر کار هستند. از سوی دیگر، دریافت خدمات دندان­پزشکی معمولا نیاز به جلسات متعدد دارد. با در نظر گرفتن این شرایط، می­توان دریافت که ارائه خدمات در ساعاتی ورای ساعات مرسوم، می­­تواند مشتری­های بسیاری را به سوی کلینیک بکشاند. البته نمی­توان انتظار داشت تمام پرسنل در ساعات اضافی در کلینیک حضور داشته­ باشند، اما حضور افراد معدود در روزهای خاص، مثلا فرد یا زوج، به بیماران کمک بسیاری خواهد کرد. این تجربه بی­نظیر برای مراجعان، آن­ها را به مشتری ثابت کلینیک تبدیل خواهد کرد.

  1. ایجاد برنامه وفاداری منسجم در کلینیک

برنامه­های وفاداری معمولا در قبال هزینه­های صرف‌شده از سوی بیماران، هدایا یا تخفیف­هایی را در نظر می‌گیرند. انواع مختلفی از برنامه­های وفاداری وجود دارد؛ باشگاه مشتریان، برنامه­های امتیازی یا سیستم پلکانی. تمامی این برنامه­ها با هدف حفظ مشتری و به دست آوردن مشتری­های جدید به کار گرفته می­شوند و برخلاف 7 مورد پیشین، نیاز به سرمایه­گذاری و صرف هزینه­های کافی دارند. برای مثال، سفید کردن رایگان یک دندان در صورت سفید کردن 9 دندان.

برای پیاده­سازی این دست از برنامه­ها نیاز به اطلاعات دارید که از فرم­های پرشده در وب‌سایت به‌راحتی به دست می­آیند. پس از آن باید مشتری­ها گروه­بندی شده و جامعه هدف کلینیک مشخص شود و درنهایت در تناسب با این جامعه هدف، یک برنامه وفاداری برای مجموعه تعریف خواهد شد. برنامه­های امتیازی یا باشگاه مشتریان دارای مزایا و معایب خود هستند. حتی می­توان ترکیبی از این برنامه­ها را برای پیشرفت هرچه بیشتر به کار بست. آن چیزی که در نهایت امر از اهمیت بالایی برخوردار است، رضایت مشتری و حفظ آن­هاست.

 

در هنگام انتخاب دندان‌پزشک یا کلینیک، افراد انتخاب­های زیادی دارند، بنابراین مهم است که شما از دیگران متمایز باشید. ارائه خدمات ساده­ای همچون موارد فوق، یک کلینیک دندان­پزشکی را از دیگر مجموعه­ها متمایز خواهد کرد.

https://www.dentistryiq.com/practice-management/patient-relationships/article/16367578/8-small-ways-to-delight-dental-patients-and-drive-loyalty

 

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *