پنج ایده برای حفظ مشتری در رستوران­ها

پنج ایده برای حفظ مشتری در رستوران­ها

از سفارش تا وفاداری

مصطفی اروجی

 

رستوران­ها به نوسانات اقتصادی و رفتار مشتری­ها تا حدود زیادی وابسته هستند و از این‌رو حفظ مشتری برای ادامه حیات آن­ها در شرایط دشوار، ضروری است.  تمام فعالان این کسب‌وکارها به‌خوبی می­دانند که این مشتری ­های ثابت هستند که درآمد اصلی رستوران­ها را تامین می­کنند و نه مشتریان گذری و گاه­گاهی. بنابراین تدوین برنامه‌ای جامع و صحیح برای ایجاد حس وفاداری در مشتری­های ثابت و جدید، یکی از الزامات رستوران‌ها و کافی­ شاپ­ هاست. یک برنامه وفاداری مناسب دو مزیت مهم را برای آن­ها به ارمغان خواهد آورد؛ نرخ بازگشت بالا و افزایش ارزش سفارش­ها.

وقتی به مشتری­های خود بگویید که برای هر غذایی که می­خورند، یا هر مبلغی که هزینه می­کنند، امتیاز دریافت خواهند کرد و این امتیازها درنهایت می­تواند برای تخفیف یا دریافت یک وعده رایگان استفاده شود، آن‌ها را برای بازگشت و سفارش غذا تشویق می­کنید. از این راه می­توان جدا شدن مشتری­ها از پول عزیز موجود در جیبشان را ساده­تر کرد، زیرا آن­ها می­دانند که به ازای هر دلاری که هزینه می­کنند، یک قدم به سوی هدف خود نزدیک­تر می­شوند.

تحقیقات از سوی دانشکده اقتصاد دانشگاه هاروارد نشان می­دهد افزایش وفاداری مشتریان تنها به میزان پنج درصد، سبب افزایش درآمد به مقدارد 25 تا 95 درصد خواهد شد. این اعداد آن­قدر وسوسه­کننده هستند تا تمام افراد حاضر در صنعت رستوران­داری به فکر ایجاد برنامه وفاداری بیفتند. افراد برای به دست آوردن امتیازهای بیشتر، اغلب تمایل دارند غذای بیشتر یا گران­تری سفارش دهند، یا حتی به صورت گروهی به رستوران مراجعه کنند. در صورتی که سفارشات حضوری و آن‌لاین با یکدیگر ترکیب شوند، اثر این تاکتیک ساده چند برابر خواهد شد.

 

برنامه وفاداری و نمونه­ های موفق

  1. برنامه­ های امتیازی

در سیستم امتیازی، افراد به ازای هزینه ­ای که می­کنند، امتیاز دریافت می­کنند، مثلا یک امتیاز به ازای هر یک دلار غذای خریداری‌شده. امتیازهای جمع­آوری‌شده درنهایت برای دریافت تخفیف یا دریافت خدمات رایگان مورد استفاده قرار خواهند گرفت. برای مثال، در صورت دریافت 20 امتیاز، افراد می­توانند یک وعده غذای رایگان تا سقف مشخص دریافت کنند. یا این امتیازها را می­توان برای دریافت پیش‌غذا و دسر به صورت رایگان یا با تخفیف استفاده کرد. نحوه استفاده از این امتیازها، به خلاقیت و میزان هزینه قابل تحمل از سوی رستوران­ها بازمی­گردد.

همبرگری Jacksonville در تگزاس موفق به پیاده­سازی یک برنامه وفاداری بسیار موفق و محبوب شده است. در این برنامه به ازای ورود به رستوران و سفارش غذا، افراد امتیاز دریافت می­کنند. در صورتی که به امتیاز 75 برسند، می­توانند یک نوشیدنی ویژه را به صورت رایگان دریافت کنند و در صورتی که امتیاز آن­ها به 100 برسد، یک میلک شیک خاص و رایگان در انتظار آن­هاست. اما جوایز این همبرگری محبوب به همین‌جا ختم نمی­شود. در سیستم این رستوران، امتیاز 200 یعنی یک همبرگر و امتیاز 300 برابر است با یک تی­شرت. افراد می­توانند امتیازها و جوایز در دسترس را به صورت آن‌لاین و از طریق اپلیکیشن رستوران چک کنند.

نکته مهم در هنگام طرح­ریزی برنامه­های امتیازی، سادگی و قابل فهم بودن این برنامه­هاست. اگر مشتری­ها دقیقا بدانند که به ازای چه میزان خرید به هدیه مورد نظر خود می­رسند، احتمال موفقیت برنامه به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. اما از سوی دیگر، رستوران­ها باید حساب و کتاب خود را به صورت دقیق انجام دهند. حفظ مشتری نباید به بهای از بین رفتن سود یا حتی کاهش آن رخ دهد.

  1. مشوق­ های موردی

اگر با سیستم قدیمی کارت­های پانچ‌شده آشنا هستید، احتمالا می­دانید که این سیستم به چه طریقی کار می‌کند. در این سیستم به ازای خرید یک محصول به تعداد مشخص، یک محصول رایگان به مشتری یا خریدار هدیه داده می­شود. برای مثال، یک نوشابه رایگان در ازای خرید 10 نوشابه. می­توان این سیستم را با سیستم امتیازی در هم آمیخت و نتایج خوبی را به دست آورد.

برنامه وفاداری Epik Burger یکی از نمونه­های جذاب برای بررسی مشوق­های موردی است. برنامه وفاداری این برگری که تحت عنوان International Burger Connoisseur Club شناخته می­شود، به ازای خرید تعداد مشخصی از برگرهایش، یک کارت تخفیف 25 دلاری به همراه یک تی­شرت به مشتری­های وفادارش هدیه می­دهد.

در این دست از برنامه­ها بسیار مهم است که هدایا برای محصولات متنوعی در نظر گرفته شوند و نه‌فقط یک محصول خاص، زیرا این قانون سبب نارضایتی افرادی خواهد شد که به آن محصول خاص علاقه­ای ندارند. از سوی دیگر، در نظر گرفتن هدیه تنها برای یک محصول، سبب کاهش مشارکت در برنامه و کارایی برنامه وفاداری خواهد شد. درنهایت باید هدیه پیشنهادی از سوی مشتری و در یک محدوده قیمتی مشخص انتخاب شود. الزام مشتری به دریافت محصول مشابه پس از چندین خرید، شاید چیزی نباشد که آن­ها می­خواهند.

  1. سیستم عضویت

در این سیستم، اعضا بر اساس پرداخت حق عضویت، مشوق­هایی را دریافت می­کنند. برای مثال، تصور کنید که یک رستوران برای عضویت مبلغ مشخصی را دریافت می­کند و بعد از اثبات وفاداری در یک بازه­ زمانی خاص، به آن­ها تخفیف­ها یا خدماتی را به صورت رایگان ارائه می­دهد. باید اضافه کنیم که سیستم عضویت در دوران کرونا از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار شده است و حالا بیش از گذشته در این صنعت به کار گرفته می­شود.

برای مثال، برنامه عضویت Au Bon Pain در ازای پرداخت حق عضویت سالانه 199 دلاری، پر کردن رایگان فنجان قهوه را پس از سفارش اولیه، پیشنهاد می­کرد. علاوه بر این خدمات، افراد در انتهای سال یک ماگ رایگان را با آرم شرکت، به عنوان هدیه خاص دریافت می­کردند.

این برنامه برای انگیزش مشتری­ها به سفارش بیشتر و وفاداری در آن­ها بسیار کاراست. مشتری­هایی که مبلغ عضویت را پرداخت می­کنند، به احتمال بسیار زیاد به مشتری ثابت رستوران یا کافه تبدیل خواهند شد. نکته­ای که در هنگام ایجاد این برنامه­ها باید در نظر گرفته شود، حس خاص بودن است. این برنامه باید به اعضای خود این حس را القا کند که آن­ها خاص هستند. درنتیجه این دست از خدمات باید تنها برای اعضای حاضر در برنامه وفاداری تعریف شده باشند.

از موارد دیگری که می­توان به عنوان هدیه در این برنامه­ ها در نظر گرفت، تور آشپزخانه برای مشتریان ثابت است. می­توان یک کلاس کوتاه و رایگان با تدریس سرآشپز یا باریستا را هم به مشتریان ثابت پیشنهاد کرد. این تجربه­های خاص و فراموش‌نشدنی برای مشتری­های وی‌آی‌پی، افراد را ترغیب می­کند مشتری پروپا‌قرص رستوران شما بمانند.

 

  1. سیستم تشویقی

در این برنامه­ها، به مشتریان پیشنهاد داده می­شود که در ازای خرید در یک بازه مشخص، تخفیف دریافت خواهند کرد. در این نوع از تخفیف­ها، میزان خرید یا سابقه حضور در رستوران از اهمیت چندانی برخوردار نیست. افراد این نوع از پیام­ها را معمولا به صورت ناگهانی دریافت می­کنند، مثلا در روز تولد برای خوردن شام یا قهوه به همراه دوستان در یک فضای دل‌نشین. این سیستم به رستوران­ها کمک می­کند در مواقعی که درآمد آن­ها از چیزی که انتظار دارند، کمتر شده است، فروش خود را افزایش دهند. یک دسر رایگان در روز تولد، یا یک پیش­غذای محبوب به صورت رایگان برای افرادی که مدت­هاست از رستوران شما خرید نکرده­اند، می‌تواند آن­ها را برای بازگشت متمایل­تر کند.

اگر در حال برنامه­ریزی برای پیاده کردن این نوع از برنامه­ها هستید، اطمینان حاصل کنید که افراد با نام­ها یا کاربری­های متعدد برای دریافت تخفیف یا خدمات ویژه ثبت‌نام نکنند. باید همیشه به خاطر داشته باشیم که هدف از این برنامه­ها افزایش سود کسب‌وکار است و نه صرف حضور بیشتر افراد.

  1. هدایای آن‌لاین

این روزها بسیاری از افراد غذای خود را به صورت آن‌لاین سفارش می­دهند. بنابراین هر برنامه وفاداری باید خرید آن‌لاین را هم در نظر بگیرد. از این طریق افراد می­توانند در مواقعی که فرصت مراجعه حضوری ندارند، از خدمات ویژه برنامه وفاداری استفاده کنند و غذای خود را در خانه تحویل بگیرند.

کافی­شاپ­های زیادی در Austin وجود دارند، اما Bandit Coffee در بین آن­ها یک نام متمایز است. مشتری­ها می­توانند سفارش خود را از طریق اپلیکیشن این برند محبوب به‌راحتی ثبت و برای هر خرید امتیاز دریافت کنند. بعد از پنج خرید آن‌لاین از طریق اپلیکیشن، مشتری­ها یک سفارش رایگان خواهند داشت.

بدون تردید حفظ مشتری­های موجود، تلاش و هزینه بسیار کمتری خواهد داشت؛ مشتری­هایی که به‌خوبی شما را می­شناسند و غذای محبوب خود را سفارش می­دهند. برای رسیدن به این هدف، می­توان با انتخاب یکی از برنامه­های فوق، مشتری­های موجود را حفظ کرد و حتی مشتری­های جدیدی را به گروه مشتریان ثابت اضافه کرد.

 

https://www.touchbistro.com/blog/restaurant-loyalty-program-ideas/

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *